Jak uaktywnić ukryte opcje docka w macOS Sierra

Dock w systemie macOS to jedno z podstawowych narzędzi z których korzystamy na co dzień, standartowo w Preferencjach Docka znajdziemy możliwość zmian kilku parametrów takich jak wielkość, powiększenie, umiejscowienie na ekranie oraz kilka innych mniej lub bardziej przydatnych w codziennym użytkowaniu.

 

Grupowanie aplikacji

Dock posiada jednak kilka dodatkowych opcji które jesteśmy w stanie ustawić za pomocą Terminala. Jedną z nich jest możliwość dodania pustych ikon stanowiących odstępy między ikonami – tak zwanych „spacerów” – które mogą pomóc w porządkowaniu zawartości Docka. Odstępy te występują w dwóch różnych wielkościach: normalnej i wąskiej. Aby je dodać do naszego Docka należy przede wszystkim uruchomić terminal który możemy najprościej uruchomić wpisując Terminal w okienku Spotlight (cmd + spacja).

Następnie wklejamy jedną z szych komend i zatwierdzamy przyciskiem Enter:

aby dodać spacer normalnej szerokości

defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add '{ tile-type="spacer-tile";}' && killall Dock

i odpowiednio dla wąskej wersji

defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add '{"tile-type"="small-spacer-tile";}' && killall Dock

Dock automatycznie się zrestartuje z nowymi pustymi ikonkami które możemy dowolnie przesuwać w lewo i prawo, nie występuje też limit ilości dodanych w ten sposób odstępów.

 

 

Powyższy opis dotyczy dodania do Docka odstępów po szerszej lewej stronie czyli tam gdzie umieszczamy nasze aplikacje. Istnieje również możliwość dodania spacerów po stronie prawej czyli tam gdzie możemy podpiąć dowolny folder oraz gdzie minimalizują się aplikacje. Służą do tego następujące komendy:

dla standartowej szerokości

defaults write com.apple.dock persistent-others -array-add '{tile-type="spacer-tile";}' && killall Dock

oraz dla węższej wersji

defaults write com.apple.dock persistent-others -array-add '{tile-type="small-spacer-tile";}' && killall Dock

 

 

podobnie jak w wersji poprzednio nie powinny istnieć ograniczenia co do ilości dodatkowych odstępów, jednak pamiętajmy że po prawej stronie jest zdecydowanie mniej miejsca na szaleństwa.

Aby usunąć dodatkowe przerwy które dodaliśmy powyżej wystarczy że klikniemy na nich dwoma palcami po czym klikniemy opcję „usuń s Docka”.

Ostatnio Używane

Kolejną ciekawą opcją jest możliwość dodania podręcznego menu z listą ostatnio otwieranych aplikacji. Aby uaktywnić takie menu w terminalu wpisujemy:

defaults write com.apple.dock persistent-others -array-add '{ "tile-data" = { "list-type" = 1; }; "tile-type" = "recents-tile"; }' && killall Dock

 

 

Podobnie jak w przykładach powyżej można bez problemu usunąć je z docka klikając na nie dwoma palcami i wybierając opcję „usuń z Docka” lub po porostu możemy przeciągnąć je do kosza.

Na koniec pamiętajmy aby na wszelki wypadek nie zostawić otwartego terminala, zamykamy go komendą

exit

lub wciskając kombinację klawiszy cmd+q

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*