Jak przyśpieszyć swoją stronę

Google PageSpeed Insights wynik pozytywny

Podczas analizy naszej strony internetowej boty Google sprawdzają bardzo wiele różnych czynników, jednym z nich jest czas ładowania naszej strony przez komputery oraz urządzenia mobilne. Jako że żyjemy w czasach w których większość ludzi używa telefonu lub tabletu do odwiedzenia zasobów sieciowych musimy ułatwić im to zadanie. Poniżej postaram się opisać jak w prostu sposób przyśpieszyć naszą stronę internetową, a właściwie jak zoptymalizować hosting. Wpis jest nieco techniczny dlatego z góry uprzedzam że jeśli nie czujecie się na siłach aby wykonać to zadanie samemu poproście jakiegoś znajomego informatyka który powinien poradzić sobie z tym bez problemu.

Analiza strony

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest sprawdzenie czy nasz hosting nie jest już domyślnie skonfigurowany. Najlepszym narzędziem do tego celu jest strona PageSpeed Insights znajdująca się w zasobach Google. Po wejściu na stronę wystarczy podać adres swojej witryny oraz wcisnąć przycisk Analyze. Po kilku sekundach otrzymamy wynik w formie punktowej oraz listę zaleceń jakie musimy spełnić aby uzyskać wyższy wynik. W moim przypadku było to marne 61 punktów dla urządzeń mobilnych oraz 72 dla komputerów.

Wynik PageSpeed Insights

W zaleceniach pojawia się kilka zadań do wykonania, takich jak optymalizacja plików graficznych sprawne zarządzanie plikami css oraz javascript. My zajmiemy się tutaj pozostałymi aspektami takimi jak wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki oraz włączenie kompresji.

Przyśpieszenie

Pamięć podręczna przeglądarki tak zwany cache służy do przechowywania elementów stron które rzadko się zmieniają jak na przykład logo strony, grafiki, oraz inne elementy składowe strony które nie muszą być za każdym razem ściągane z serwera do komputera odbiorcy. Aby nasza strona „zostawiała” swoje zasoby w cache przeglądarki osoby odwiedzającej musimy ustawić ich termin ważności. Możemy ustawić go globalnie dla całej strony w pliku .htaccess który znajduje się w katalogu głównym naszej witryny. Wykonujemy to wklejając poniższy kod:

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType text/html "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType text/javascript "access 1 month"
ExpiresByType text/css "access plus 1 year"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 1 month"
</IfModule>

Jak widać powyżej osobno zostają ustawione czasy ważności poszczególnych elementów osobno.

Kolejną zalecaną opcją jest włączenie kompresji G-zip po stronie serwera. Efekt jest tutaj dość prosty – serwer przed przesłaniem strony do przeglądarki kompresuje jej zawartość przez co strona przesyłana jest szybciej i nie obciąża tak bardzo transferu w przypadku urządzeń mobilnych. Włączenie kompresji odbywa się poprzez wklejenie do pliku .htaccess następującej zawartości:

<ifModule mod_gzip.c>
mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
</ifModule>

Tutaj również kompresja zostaje osobno ustawiona dla poszczególnych typów plików.

Jak zauważyliście obydwa bloki kodu zaczynają się od frazy ifModule która zwyczajnie sprawdza czy nasz serwer obsługuje daną funkcjonalność, nie da się dzięki temu popsuć naszej strony. Powyższe ustawienia testowałem u dwóch usługodawców linuxpl.com oraz lh.pl w pierwszym przypadku udało się uzyskać procentowo większy skok punktowy (około 87 punktów po przeprowadzaniu testu) drugi hosting z kolei miał wyższy wynik na stracie natomiast końcowy wynik oscylował w granicach 90 punktów.

Pamiętemjmy zatem że wszystko zależy od tego co domyślnie oferuje nasz hosting, dlatego w razie wątpliwości należy zwrócić się do działu technicznego z zapytaniem jak najlepiej poprawić funkcjonowanie naszej strony. Powyższy temat nie wyczerpuje też wszystkich zaleceń, kolejnym ważnym elementem jest odpowie przygotowanie grafik tak aby nie były zbyt „ciężkie” dla łącz internetowy, postaram si o tym napisać następnym razem.

Na koniec ważna uwaga: jakiekolwiek zmiany w pliku .htaccess mogą skończyć się brakiem dostępu do naszej strony dlatego jeśli nie czujecie się na siłach aby zrobić to samemu koniecznie poproście znajomego informatyka lub zwróćcie się z prośbą o pomoc bezpośrednio do firmy hostującej waszą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*